Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Barwniki
  • Terapia mikrobiologiczna
zapisz się do newslettera

Google translator

Polish English French German Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Leczyć czy suplementować dzieci z ADHD?

Przyczyny ADHD są tak naprawdę nieznane, a nawet niektórzy kwestionują czy jest to jednostka chorobowa czy może raczej efekt marketingu firm farmaceutycznych sprzedających takie leki jak Ritalin®. Niewątpliwie przyczyn należy szukać w genetycznych predyspozycjach, błędach żywieniowych i czynnikach środowiskowych. 

Wszyscy mamy nadzieję, że era leków zarówno stymulujących jak Ritalin® czy wręcz hamujących takich jak Atomoxetine czy Lit jest już za nami. 

 

Skoro leki nie tylko nie rozwiązują problemu dzieci z ADHD a wręcz przeciwnie są przyczyną nasilenia objawów i wahania nastrojów wydaje się zasadne przyjrzenie się jeszcze raz suplementom i zaleceniom dietetycznym. Suplementów dedykowanych dzieciom z ADHD jest sporo na rynku. Najnowsze badania wskazują na niedobory żelaza, cynku i  niedobory kwasów omega 3  jako główne przyczyny ADHD. Wybierając suplementy należy pamiętać o tym, że sprawę komplikują dodatki jakie najdziemy w suplementach i to są zarówno barwniki, które mają uatrakcyjnić dla dziecka przyjmowany suplement jak również cukier i wszelakiego rodzaju słodziki w tym aspartam. Dużym problemem są również dodatki typu: gluten,kukurydza, laktoza. Bez sprawdzenia poziomu nietolerancji pokarmowych nie należy podawać dziecku suplementów. A w przypadku braku laktazy ( enzym rozkładający cukier mleczny laktozę) czyli nietolerancji mleka związanej z laktozą efekty uboczne mogą być widoczne tuż po spożyciu suplementów z dodatkiem laktozy. Efekty uboczne w przypadku nietolerancji glutenu, kukurydzy będą występowały do  72  godzin po podaniu suplementu z nietolerowanym dodatkiem.

Poniżej podano wskazówki suplementacyjne dla dzieci z ADHD opracowane na podstawie zaleceń firmy KIRKMAN:

  • Suplementacja cynkiem daje dobre efekty, choć nie do końca można to potwierdzić naukowo. Zalecana dawka dzienna to maksymalnie 25 mg. 
  • Acetyl-L karnityna - pomaga w redukowaniu impulsywnych zachowań, poprzez ułatwienie transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów.
  • Fosfatydyloseryna - poprawia pamięć i koncentrację a u dzieci zdolnosc d uczenia się. 
  • DMAE - poprawia uwagę poprzez zwiększenie przewodzenia impulsów  w mózgu. Zalecana dawka nie powinna przekraczać 500 mg na dzień. 
  • Ginkgo biloba  - poprawia krążenie mózgowe u pacjentów z ADHD po przyjmowaniu suplementu na pusty żołądek dwa razy dziennie
  • L-theanina - aminokwas z zielonej herbaty pomaga w relaksacji, niektóre badania pokazują podwyższenie poziomu serotoniny i dopaminy i blokowanie receptorów glutaminianu.
  • GABA - neurotransmiter, stymulacja receptorów GABA pomaga w koncentracji  
  • Dimethylglycine (DMG) and trimethylglycine (TMG)  pomagają w procesach metylacji w organizmie. U dzieci z ADHD te procesy są często zaburzone.

Suplementy nie zastąpią jednak prawidłowej diety, o której pisaliśmy niedawno.

Przeczytaj także:

Wpływ składników diety na rozwój ADHD u dzieci w polskich badaniach

The Diet Factor in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder

Jeżeli masz problemy z ustaleniem odpowiedniej diety dla swojego dziecka zapisz się na konsultację.