Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Barwniki
  • Terapia mikrobiologiczna
zapisz się do newslettera

Google translator

Polish English French German Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Jak pomóc w nauce nadpobudliwemu dziecku?

W dobie rozwiniętej technologii XXI wieku powinniśmy znaleźć inny sposób niż podawanie leków na poprawę zachowania Dziecka, a może co ważniejsze znaleźć sposób na to aby nadpobudliwe dzieci nie czuły się nieszczęśliwe we współczesnym społeczeństwie. Istnieje znacznie lepszy od leków sposób na poprawę zachowania dziecka i jego ocen w szkole. Należy tylko :

• zastosować odpowiednią dietę
• zadbać o florę jelitową poprzez dowóz pożytecznych bakterii
• nauczyć dziecko kontrolować emocje
• zmniejszyć jego narażenie na toksynySzczególnie dbanie o florę jelitową i dostarczanie dziecku pożytecznych bakterii, znajdujących się w fermentowanych tradycyjnymi metodami produktach takich jak kapusta kiszona, jogurty pomaga niwelować zmiany nastroju dziecka. Ale również suplementacja probiotykami w sytuacjach gdy tradycyjne kiszonki i jogurty są w diecie niewskazane ( ograniczenie amin biogennych lub dieta bez kazeinowa), są niezwykle ważne dla rozwijającego się mózgu dziecka, w tym dla samopoczucia i równowagi psychicznej.

Zasadność tej teorii udowodniła Dr Natasha Campbell-McBride w swej książce Gut and Psychology Syndrome . W swojej klinice w Cambridge (Wielka Brytania) od lat stosowała u dzieci i dorosłych z ADHD i autyzmem, problemami neurologicznymi, psychiatrycznymi, związanymi z układem odpornościowym i trawiennym opracowany przez siebie program odżywiania pod nazwą GAPS (ang., zespół jelitowo-psychologiczny. Wg. Dr Campbell-McBride u nadpobudliwych dzieci występuje niedobór noradrenaliny neuroprzekaźnika w układzie limbicznym. Można to niwelować stosując odpowiednią dietę oraz suplementację, dzięki czemu aktywowane są enzymy odpowiadające za wytwarzanie w mózgu tego neuroprzekaźnika.

Poniżej kilka rad dietetycznych dla rodziców nadpobudliwych dzieci:

• Jeśli dziecko cierpiało na infekcje uszu, zaleca się wyeliminowanie nabiału z diety i zamiast tego podawanie 1000 mg wapnia przed snem. Jeśli dziecko jest nadwrażliwe, zaleca się podawanie również magnezu. 500 mg to dawka odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
• Jeśli dziecko ma gwałtowne zmiany nastroju może to oznaczać, że często miewa hipoglikemię i potrzebuje częstych przekąsek podawanych w ciągu dnia. Dzięki temu będzie w stanie utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Należy koniecznie zwiększyć podawanie posiłków białkowych i ograniczać cukry i produkty przygotowane na bazie białej mąki.
• Jeśli dziecko nie pamięta snów, należy podawać witaminę B6 (50 mg dziennie).
• Jeśli u dziecka wystąpiła egzema lub jeśli jego skóra jest sucha i się łuszczy, do diety trzeba wprowadzić niezbędne kwasy tłuszczowe (omega-3).
• Jeśli dziecko ma podkrążone oczy, oznacza to, że w jego diecie znajduje się jakiś rodzaj pożywienia, którego ono nie toleruje, na przykład mleko, pszenica, kukurydza, czekolada, jajka, cytrusy. Patrz testy na nietolerancje pokarmowe.
 

Podstawowe zalecenia dietetyczne, które należy wprowadzić, zanim podasz dziecku leki na ADHD.

• Zmniejsz ilości spożywanych przez dziecko cukrów (w szczególności fruktozy) lub całkowicie je wyeliminuj z diety.
• Unikaj podawania wysoko przetworzonych produktów, szczególnie tych zawierających sztuczne barwniki, aromaty czy konserwanty ( patrz dieta Feingolda). Dotyczy to również gotowych dań mięsnych czy parówek.
• Zamiast napojów gazowanych – podawaj dziecku soki owocowe (nie dotyczy diety z ograniczeniem amin biogennych), mleko ( nie dotyczy diety bezkazeinowej), wodę lub ziołowe herbaty bez cukru. Nieodpowiednie napoje są głównym źródłem fruktozy w diecie naszych dzieci.
• Upewnij się, że w diecie dziecka znajduje się dużo produktów zawierających pożyteczne bakterie.
• Podawaj dziecku dużo produktów zawierających kwasy omega-3, takich jak olej rzepakowy czy tłuste ryby, i upewnij się, że dieta dziecka zawiera kwasy omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach.
• Jak najczęściej stosuj ekologiczne warzywa, dzięki którym możesz zmniejszyć ekspozycję dziecka na toksyny, zwiększając jednocześnie podaż niezbędnych składników odżywczych (witamin i minerałów) i naturalnych antyoksydantów.
• Zmniejsz w diecie dziecka ilość produktów zbożowych (przede wszystkim pochodzących z pszenicy). Wyroby z mąki pszennej , nawet tej pełnoziarnistej, mogą mieć szkodliwy wpływ na równowagę psychiczną dziecka, ponieważ zawierają dużo aglutyniny zawartej w zarodkach pszenicy (ang. wheat germ agglutinin; WGA), która ma działanie neurotoksyczne. Pszenica jest także inhibitorem serotoniny, neuroprzekaźnika, który wpływa na nastrój i która jest wytwarzana przede wszystkim w jelitach, a nie w mózgu. Można spróbować wyeliminować z diety pszenicę na jeden lub dwa tygodnie i sprawdzić, czy spowoduje to wyraźną zmianę w zachowaniu dziecka.
• Dbaj o to, aby dziecko jak najczęściej spędzało czas na świeżym powietrzu. Toksyny są usuwane między innymi przez płuca. Naucz dziecko pracować z oddechem.
• Zachęć dziecko do wychodzenia na słońce, co pozwoli na zachowanie optymalnego stężenia witaminy D w jego organizmie. Naukowcy zaczynają zdawać sobie sprawę z roli, jaką witamina D odgrywa w naszym mózgu: niedawno odkryto receptory tej witaminy znajdujące się w rdzeniu kręgowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Witamina D może także odgrywać pewną rolę w procesie oczyszczania mózgu z toksyn. Jeśli w Twoim regionie nie można zapewnić odpowiedniej ekspozycji na słońce, podawaj dziecku suplementy witaminy D3.
• Pomóż dziecku w analizowaniu i przekierowywaniu emocji. Pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne, jednakże możesz też pomóc dziecku dzięki własnemu pozytywnemu nastawieniu. Rodzice powinni przekazywać dzieciom pozytywne informacje zwrotne przynajmniej dwa razy częściej niż polecenia czy zapytania. Jeśli zaczniesz krzyczeć na dziecko i złościć się na nie, zamiast spokojnie z nim porozmawiać, nie będzie ono w stanie się uspokoić.
• Ogranicz ekspozycję dziecka na toksyczne metale i wyroby chemiczne, zastępując środki higieny osobistej, detergenty oraz środki czyszczące produktami naturalnymi. Toksyczne metale takie jak aluminium, kadm, ołów czy rtęć znajdują się w tysiącach produktów spożywczych, artykułach gospodarstwa domowego czy wyrobach przemysłowych. Ich obecność w organizmie dziecka może wpływać negatywnie na wiele procesów fizjologicznych, w tym na te związane z jego samopoczuciem i zachowaniem. Niektóre dzieci mają upośledzoną funkcje wątroby umożliwiającą detoksykację między innymi metali ciężkich. Zadbaj o wątrobę Dziecka.

 źródło: https://www.pocztazdrowia.pl/

 

Jeżeli masz problemy z ustaleniem odpowiedniej diety dla swojego dziecka zapisz się na konsultację.